تلاش برای تجهیز منابع مالی

1739774_247

دولت دو جهت‌گیری را به‌صورت توأمان در اقتصاد كشور مدنظر دارد. دولت به طور همزمان توسعه صنعت نفت و عدم اتكای اقتصاد كشور به درآمدهای نفتی را دنبال می‌كند.
در اقتصاد مقاومتی نیز بر این دو موضوع تاكید شده كه البته توسعه صنعت نفت نیازمند چند ده میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است كه لازم است بخشی از این منابع از طریق سرمایه‌گذاری خارجی و بخشی از آن در داخل كشور تجهیز شود.
عدم اتكای اقتصاد كشور به منابع نفتی یكی از برنامه‌های جدی دولت است. دولت مصمم است وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی را به حداقل ممكن كاهش دهد.
اتفاق بسیار بدی كه در سال‌های گذشته رخ داد این بود كه میلیاردها دلار از ذخایر بانك مركزی را در یك شركت نفتی ایرانی خارج از كشور سپرده‌گذاری كردند تا این شركت بعدا در پروژه‌های نفتی كشور سرمایه‌گذاری كند اما متاسفانه این منابع هم اكنون گرفتار شده و باید برای حل این مساله تدابیری بیندیشیم.
از سوی دیگر اقتصاد كشور به جهت مشكلات ناشی از تحریم‌ها و مسائل مدیریتی و نیز عدم ثبات در شاخص‌های كلان اقتصادی، مشكلات متعددی را متحمل شده است و بنگاه‌های اقتصادی كشور با مسائل فراوان و كاهش سود‌آوری مواجه هستند.
در حال حاضر مهم‌ترین اولویت دولت، راه‌اندازی چرخ تولید و اقتصاد كشور است. در این راستا برای اینكه بتوانیم چرخ تولید و اقتصاد كشور را به حركت درآوریم، مهم‌ترین محدودیت پیش روی ما محدودیت منابع مالی است كه از مسوولان نظام مالی كشور درخواست داریم حداكثر تلاش خود را در این زمینه بكار گیرند.
در شرایط فعلی تجهیز منابع مالی برای به حركت درآوردن چرخ اقتصاد كشور، یك نیاز ضروری است. همچنین برای اینكه بتوانیم به رشد اقتصادی ۸ درصد برسیم و به مطالبات مردم نظیر رفع بیكاری پاسخ مناسب بدهیم و اقتدار اقتصادی ایران را نیز افزایش دهیم نیازمند تجهیز منابع مالی هستیم.
البته نظام بانكی ایران با مشكلات متعددی همچون بدهی‌های معوق و بدهی دولت به نظام بانكی مواجه بوده است اما در عین حال لازم است كه از تلاش‌ها و اقدامات كاركنان و مدیران بانكی كشور قدردانی كنیم چرا كه وظیفه تجهیز منابع را در سخت‌ترین شرایط كشور انجام داده‌اند. البته در هر مجموعه‌ای امكان خطا وجود دارد كه باید به شكل مناسب به آن رسیدگی شود.

اهمیت طرح اصلاح نظام بانكی
طرح تحول نظام بانكی كاری یكساله است كه باید براساس آن اتفاقاتی در نظام بانكی رخ دهد تا مشكلات و مسائل اقتصادی كشور سامان پیدا كند.
تامین منابع مالی مورد نیاز و تامین سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی كشور از رسالت‌های نظام بانكی در مقطع فعلی است. انتظار ما این است كه نظام بانكی در این مسیر با جدیت اقدام كند و سرمایه در گردش بنگاه‌های كوچك و متوسط را تامین نماید.
در كنار نظام بانكی بازار سرمایه كه در سال‌های اخیر تحولات خوبی داشته نیز باید قادر باشد نیازهای بلند‌مدت اقتصاد كشور را تامین كند و بنگاه‌های اقتصادی كشور بتوانند به بازار سرمایه متكی باشند.
همچنین باید شركت‌ها بتوانند بدون تضمین نظام بانكی، اوراق خود را در بازار سرمایه منتشر و نیازهای خود را از این طریق مرتفع سازند.
در این راستا یكی از برنامه‌هایی كه دولت تدبیر و امید از ابتدا در پیش گرفت برقراری انضباط كامل مالی بود و باوجود همه فشارها و تنگناهای مالی، به منابع بانك مركزی دست نزد و اگرچه ممكن بود عده‌ای با استفاده از منابع بانك مركزی راضی و خشنود شوند اما دولت مصلحت و منافع مردم را در نظر گرفت و نتیجه این اقدام نیز كاهش قابل توجه تورم است.
معتقدم دولت باید در برابر بدهی‌های خود به اشخاص حقیقی و حقوقی متعهد باشد. همچنین باید بدهی‌های دولت حتی به یك شركت كوچك نیز به موقع پرداخت شود كه این موضوع در سیاست‌های تحول اقتصادی و اصلاح نظام بانكی مدنظر قرار گرفته است.
در عین حال نقش بیمه‌ها در راه‌اندازی بخش تولید و اقتصاد كشور پراهمیت است. بیمه‌ها باید نقشی فراتر از آنچه هم اكنون برعهده دارند را
انجام دهند.
دولت علاوه بر طرح بلند‌مدت اصلاح نظام بانكی، برنامه كوتاه مدتی نیز برای سال ۹۵ درنظر گرفته كه بخش اصلی آن به اصلاح قانون بانكی كشور برمی‌گردد. در اواخر مجلس نهم، عده‌ای تلاش داشتند كه لایحه‌ای را در این خصوص با عجله تصویب كنند اما دولت به جهت آنكه معتقد بود چنین كار پراهمیتی باید حساب شده و با برنامه‌ریزی دقیق انجام شود، در آن زمان مخالفت كرد و از همان مقطع بانك مركزی ماموریت یافت كه این لایحه را تهیه كند و امروز دولت این برنامه را تدوین و اجرایی خواهد كرد.
یكی دیگر از دغدغه‌های نظام بانكی كشور مسائل فقهی و شرعی است. مراجع و علما در این زمینه حساسیت ویژه دارند و دولت متعهد است نظرات فقهی رهبر معظم انقلاب را نیز در قالب این لایحه اصلاحی اعمال كند.
دولت همچنین اهتمام جدی دارد كه تمام لوایح و اقدامات اقتصادی در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی انجام شود چرا كه سیاست‌های كلی اقتصاد مقاومتی سیاست‌های دقیقی هستند كه اقتصاد كشور را در برابر تكانه‌های خارجی و داخلی مقاوم می‌سازد.
* سخنرانی در نهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانك و بیمهپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *