نیاز به تصمیم قاطع حاکمیتی

محمد-لاهوتی

محمد لاهوتی، رییس کنفدراسیون صادرات ایران و عضو هیات نمایندگان اتاق ایران و تهران اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی بررسی شرایط و رصد رفتارهای سه دهه گذشته و اصلاح رفتارهایی که احتمالا جواب نداده است. این ابلاغیه هم کوتاه و هم پر محتواست. هدف اصلی این ابلاغیه فاصله گرفتن از اقتصاد تک‌محصولی نفتی به سمت اقتصاد پویا و تولید محور است. منتهی نکته اصلی که در اقتصاد مقاومتی وجود دارد موضوع تولید صادرات محور است.
اگر به همه بندهای ابلاغیه توجه شود، هر کجا که به تولید اشاره شده، صادرات هم مطرح شده است. استفاده از دانش‌های جدید و دانش بنیان و فاصله گرفتن از اقتصاد نفتی در این ابلاغیه آمده است. همه موارد در یک شعار تولید درون‌زا و برونگر خلاصه می‌شود.
این بدان معناست که اقتصاد چنان مقاوم شود تا تحت‌تاثیر تکان‌های خارجی قرار نگیرد، جدای اینکه بتوان در بازارهای پیرامون نفوذ خود را داشته باشد. بنابراین از این منظر اقتصاد مقاومتی متفاوت از تمام برنامه‌های توسعه و ابلاغیه‌های گذشته است، چرا که این ابلاغیه بازار داخلی را محوریت قرار نداده و هدف را براساس حداقل ۴۰۰میلیون نفر در بازار هدف‌گذاری کرده است. این برنامه حجم تجارت ایران را در دنیا بزرگ‌تر می‌کند که با حضور بیشتر تجارت ایران در اقتصاد جهانی، نفوذ و تاثیرگذاری ایران در مناسبات سیاسی بیشتر خواهد شد. لذا اهمیت اقتصاد مقاومتی به دور از هیجانات و شعارهای مکرر در این موضوع نهفته است.
اقتصاد کشور با وجود اینکه از دهه ۴۰ به سمت صنعتی شدن حرکت کرد اما هیچ‌گاه موفق نشد زیرا کشور انقلاب و جنگ تحمیلی را داشته که بعد از جنگ از سال ۶۰ تاکنون هم مشکلات دیگری در صنعت حاکم شده که مهم‌ترین آنها مناقشه هسته‌ای و اعمال تحریم‌ها بوده که همه این مشکلات دست به دست هم داده‌اند تا ایران نتواند به جایگاه مناسب خود در شرایط اقتصاد جهانی و اقتصاد منطقه‌ای دست پیدا کند.
در حال حاضر برای رسیدن به هدف صنعتی شدن که از دهه ۴۰ پایه‌گذاری شده باید به برنامه‌ها نگاه و اصلاح رفتار شود. نخستین مشکلی که در خصوص اقتصاد مقاومتی باید به آن توجه بیشتری شود رفع موانع تولید است. زیرا اگر تولید باکیفیت و مرغوب و تولید رقابتی از نظر قیمت در کشور وجود نداشته باشد، نمی‌توان در بازار خارجی حضور پیدا کرد و اصل موضوع برون‌گرایی اقتصاد مقاومتی با چالش مواجه می‌شود.
در حال حاضر در کشور، اگر کیفیت کالایی خوب باشد، قیمت آن بالاست یا اگر قیمت کالا مناسب بازار جهانی باشد کیفیت کالا خوب نیست، بنابراین باید فاصله این دو به هم نزدیک شود. برای رسیدن به این هدف نخستین موضوع افزایش بهره‌وری و انتقال دانش فنی است که باید از دانش روز استفاده شود تا بهره‌وری افزایش پیدا کند و کاهش هزینه‌ها اتفاق بیفتد.
مشکل بعدی، مشکلات بانکی و پولی کشور است. نرخ بهره بانکی بسیار بالاست. نرخ سپرده‌گذاری از تورم بالاتر است و کسی در تولید سرمایه‌گذاری نکرده و به جای آن در بانک سرمایه‌گذاری می‌کند. مشکل بعدی مشکل نقدینگی واحدهای تولیدی است. با نرخ بهره ۲۸درصد واقعا امکان تولید رقابتی و صادراتی در کشور وجود ندارد.
اما نکته‌ای که از همه مهم‌تر است تک نرخی شدن نرخ ارز است. با پایین نگه داشتن نرخ ارز نمی‌توان هم تقویت پول ملی را به ظاهر داشت و هم تولید رقابتی و صادراتی به وجود آورد. از همه مهم‌تر در کشوری که میزان حجم قاچاق کالا تقریبا معادل واردات رسمی آن کشور است هر چه نرخ ارز مصنوعی پایین نگه داشته شود فضا برای افزایش بیشتر قاچاق فراهم می‌شود.
البته بخش اعظم اقتصاد ما وابسته به دولت و نهادهای وابسته به دولت یا خصولتی‌هاست. این موضوع مهمی است که کشور باید این وضعیت را براساس ابلاغیه اصل ۴۴ با خصولتی‌ها مدیریت یا حل کند. تا زمانی که اقتصاد ما به سمت خصوصی‌سازی واقعی حرکت نکند اقتصاد مقاومتی شکل نخواهد گرفت. این عمل به یک تصمیم قاطع حاکمیتی نیاز دارد.
لذا همه مشکلات اقتصاد با هم باید دیده و برطرف شود تا بتوان به سمت اقتصاد مقاومتی حرکت کرد. برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی نباید همه نوک پیکان را به سمت دولت هدف بگیرند. برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی هم‌دلی و هم‌زبانی تمام قوا و حمایت از دولت برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی توسط تمام ارگان‌ها و مردم نیاز است.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *