یک عزم جدی

محمد-رضا-جعفری

محمد رضا جعفری، رییس اتاق اراک افزود: ایران پتانسیل‌های خوبی در بخش تولید داخلی دارد. اما از پتانسیل‌های موجود به خوبی استفاده نمی‌شود. برای حمایت از تولید داخل باید جلوی واردات گرفته شود. کالاهایی که مشابه داخلی دارد باید واردات آن محدود یا ممنوع شود. در حالی که کشور مشکل منابع ارزی دارد و ظرفیت‌های واحدهای تولیدی تا ۵۰‌درصد خالی است اما انبوه واردات، بازارهای داخلی را گرفته است. این در حالی است که همه دنیا از بازارهای خود محافظت می‌کنند.
در حال حاضر عمدتا بازارهای ایران در صنایع مختلف دست کالاهای خارجی است. مثلا بازار لوازم خانگی در تسخیر شرکت‌های کره‌ای است. دولت نباید اجازه دهد تا به راحتی کالاهای خارجی وارد بازار ایران شود. بنابراین مهم‌ترین کار این است که واردات مهار و محدود شود که به دنبال آن استفاده حداکثری از ظرفیت‌های داخل شود.
قابل ذکر است که حمایت از تولید تاکنون در حد شعار بوده است و اتفاق خاصی در این زمینه رخ نداده است. سیستم بانکی کار خود را مثل گذشته با نرخ‌های بالا ادامه می‌دهد. با نرخ بهره بالا، تولید افزایش پیدا نمی‌کند و در بخش مولد اقتصاد، اتفاقی نمی‌افتد.
بنابراین نرخ بهره باید به سرعت کاهش پیدا کند. باید سرمایه‌گذار برای سرمایه‌گذاری در بخش مولد تشویق شود. البته باید بخش مولد سوددهی داشته باشد تا سرمایه‌گذار در این بخش سرمایه‌گذاری کند. آمارها نشان می‌دهد که در سال‌های گذشته بخش مولد ضرر داده است. در این سال‌ها بخش سفته‌بازی و بورس بازی زمین سودده بوده و بخش تولید در حاشیه قرار گرفته است. در این زمینه دولت باید به‌طور جدی حمایت کند و سرمایه‌گذار را به این سمت سوق دهد. یک عزم جدی در همه بخش‌های خصوصی و دولتی می‌خواهد تا اقتصاد مقاومتی اجرایی شود. دولت هم باید در این زمینه جدی باشد و خصوصی‌سازی را به‌طور واقعی اجرا کند.
دولت باید در بخش‌های اقتصادی از ورود نهادهایی که در بخش اقتصاد دخالت می‌کنند به طور جدی جلوگیری کند و سهم بخش خصوصی را در اقتصاد افزایش دهد. در سال‌های گذشته نشان داده شده که شرکت‌های دولتی و شبه دولتی‌ها نمی‌توانند بازیگران خوبی در اقتصاد باشند. دولت باید به طور جدی و واقعی شرکت‌های دولتی را به بخش خصوصی واگذار کند تا بهره‌وری حداکثری از منابع موجود شود. در واقع خصوصی‌سازی کشور منحرف شده است.



پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *