مهمان ناخوانده‌ای که پشت در نمانده است

CLIMEshutterstock_142619857

هرچند بروز انقلاب صنعتی در جهان، چهره زندگی انسان‌ها را به کلی دگرگون ساخت و رفاه و آسایش بیشتری برای آنان به همراه آورد اما زیاده‌خواهی و بی‌اعتنایی به اصول توسعه پایدار سبب شد که بخش عمده‌ای از منابع و مواهب طبیعی کره زمین دستخوش تاراج و نابودی قرار گیرد و حیات بسیاری از جانوران و موجودات زنده به خطر افتد تا آنجاکه پس از مدتی برخی از گونه‌های جانوری و گیاهی در معرض انقراض قرار گرفتند.
اما این تنها جانوران و گیاهان نبودند که اسیر زیاده‌خواهی‌های بشر شدند بلکه افزایش آلودگی‌های محیطی و دگرگونی‌های طبیعت تا بدانجا پیش رفت که بر شوون مختلف زندگی انسان امروز سایه انداخته است. پدیده تغییر اقلیم که زاییده افزایش گازهای گلخانه‌ای در جو و گرم شدن زمین است، از مهم‌ترین چالش‌های جهان امروز به شمار می‌آید. پدیده‌ای که در چند دهه گذشته موجب بروز خشکسالی‌های طولانی‌مدت و سیل‌های ویرانگر در مناطق مختلف جهان شده و حتی امنیت غذایی برخی از جوامع را در معرض تهدید قرار داده است.
تشدید پیامدهای ناگوار پدیده تغییر اقلیم، سرانجام ۱۹۵ کشور جهان از جمله ایران را متقاعد کرد در تاریخ ۱۲ دسامبر ۲۰۱۵ در پاریس، قراردادی تاریخی برای مقابله با تهدیدات ناشی از این پدیده و همچنین سرمایه‌گذاری در جهت اقتصادی کم‌کربن، مقاوم، انعطاف‌پذیر و پایدار امضا کنند. در پرونده حاضر که به بررسی پدیده تغییر اقلیم در ایران اختصاص دارد، روش‌های کنترل این پدیده و راهکارهای سازگاری با آن را از نگاه کارشناسان و صاحب‌نظران مورد توجه قرار دادیم.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *