صنعت گردشگری فرصتی برای اشتغالزایی بیشتر

n3054060-4904216

رتبه جذب گردشگر کشور ما جزو ۵۰ کشور اول شده و از لحاظ درآمد به رتبه ۳۷ رسیده‌ایم، اما ظرفیت ما به لحاظ میزان گردشگر دنیا نیم درصد است که باید به دو درصد برسد. در حال حاضر ۵۰۰ هزار نفر به‌صورت مستقیم و یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر غیرمستقیم در حوزه گردشگری فعالیت دارند. البته قطعا ظرفیت صنعت گردشگری در ایران بیش از این مقدار است. برای همین باید تلاش شود که این ظرفیت به شکل بهتری به کار گرفته شود تا معضل بیکاری در ایران حل شود.
براساس پیش‌بینی سازمان جهانی گردشگری، تا سال ۲۰۲۰ درآمد حاصل از توریسم بین‌المللی به ۶/۱ میلیارد دلار خواهد رسید. و صنعت گردشگری علاوه بر ارز‌آوری فراوان تغییرات محیطی- اجتماعی – فرهنگی شدیدی را نیز به دنبال دارد. نوآوری و کارآفرینی ارزش‌های اساسی را برای ترقی و کیفیت گردشگری فراهم می‌سازد و از کارآفرینان و نوآوران به‌عنوان موتورهای محرک اقتصادی نام می‌برند. کارآفرینی درا ین صنعت می‌تواند حرکات کلی و کیفی را شتاب بخشد و نوآوری در گردشگری برای کشورهای کمترتوسعه‌یافته یک فرصت است چرا که افزایش سود اجتماعی اقتصادی- اشتغالزایی و کاهش فقر را به دنبال دارد.
در صنعت گردشگری به ازای ورود هر گردشگر به کشور دستکم ۵ شغل ایجاد می‌شود و میزان اشتغال بخش گردشگری نیز ۲/۱۱ برابر سریع‌تر از سایر بخش‌هاست. براساس گزارش «تاثیر اقتصادی شورای جهانی سفر و گردشگری»، طی سال گذشته میلادی در مجموع ۷.۲ میلیون شغل از طریق صنعت گردشگری در سطح جهان ایجاد شده است. در این گزارش سالانه، اطلاعات اقتصادی پیرامون نقش صنعت گردشگری در ۱۸۴ کشور و ۲۴ منطقه جهان مورد بررسی قرار گرفته است.
دولت حسن روحانی برای گسترش اشتغال و حل معضل بیکاری می‌تواند روی صنعت گردشگری بیش از گذشته حساب کند. بر این اساس هم گویا سازمان میراث فرهنگی طرحی در دست دارد که هزاران نفر را به اشتغال در حوزه گردشگری می‌رساند. طرح ضربتی اشتغال ۱۴۰ هزار نفر در حوزه گردشگری و صنایع دستی کشور در شورای عالی میراث فرهنگی در حال تدوین است.
در این طرح پیش‌بینی شده که با استفاده از ظرفیت‌های بخش گردشگری و صنایع دستی، ۱۴۰ هزار شغل در سال‌های ۹۵ و ۹۶ به شرط تامین تسهیلات مناسب بانک‌ها ایجاد کنیم.
در همین طرح آمده است که یک‌هزار و ۷۵۲ پروژه گردشگری توسط بخش خصوصی در کشور اجرا شود. حدود ۸۲۰ هتل یک تا ۵ ستاره و هتل آپارتمان توسط بخش خصوصی در کشور در دست ساخت است.
با توجه به آمار ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفری گردشگران ورودی به کشور برای نخستین بار رتبه کشورمان به زیر ۵۰ کشور دنیا آمد و همین مسیر را تا امروز طی کردیم.»
همچنین درآمد ۷.۵ میلیاردی در حوزه گردشگری ورودی به کشور می‌تواند زمینه ساز خوبی برای توسعه گردشگری در ایران باشد. در همه حوزه‌های گردشگری فعالیت‌هایی را طراحی کردیم و خوشبختانه با وجود کمبود منابع، با استفاده از ظرفیت‌های مردمی به این آمار دست یافتیم.»
افزایش سهم ۴.۹ درصدی گردشگر در بازه زمانی ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۴ را از جمله برنامه‌هایی است که باید در دستور کار دولت قرار بگیرد. البته دولت با هدف‌گذاری ۵۰۰ روستای منتخب برای کل برنامه ششم توانمندسازی جوامع محلی و اشتغال پایدار را در این روستاها ایجاد خواهد کرد. به نظر می‌رسد با یک برنامه‌ریزی دقیق می‌توان امید داشت که صنعت گردشگری در ایران بیش از گذشته پیشرفت کند.
باوجود بی‌ثباتی در اقتصاد جهانی و همچنین چالش‌های خاص پیش روی سفر و گردشگری طی سال ۲۰۱۵، صنعت گردشگری در مجموع ۳.۱ درصد رشد داشته و توانست ۹.۸ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را به خود اختصاص دهد. صنعت گردشگری طی سال گذشته میلادی حامی ۲۸۴ میلیون شغل در سراسر جهان بود که در مقایسه با سال گذشته از ایجاد ۷.۲ میلیون شغل جدید است و بر این اساس از هر ۱۱ شغل در سیاره زمین یک شغل به طور مستقیم یا غیرمستقیم با گردشگری در ارتباط است.
نقش مستقیم صنعت گردشگری در رشد تولید ناخالص داخلی در مجموع در ۱۲۷ کشور از میان ۱۸۴ کشور سرعتی بیشتر از رشد تولید ناخالص ملی در این کشورها داشته است و ژاپن، مکزیک، نیوزیلند، قطر، عربستان، تایلند و اوگاندا از جمله کشورهایی هستند که در آنها گردشگری عملکرد بهتری در مقایسه با اقتصاد داشته است.
پیش‌بینی می‌شود در سال آتی میلادی مجموع سهم صنعت سفر و گردشگری در تولید ناخالص داخلی جهان ۳/۵ درصد افزایش داشته و مجددا پیش‌بینی می‌شود برای ششمین سال پیاپی از رشد اقتصاد جهانی پیشی بگیرد.
نگرانی‌های امنیتی، سیاست‌های مرزی، قیمت نفت، قدرت دلار آمریکا در مقایسه با نرخ سایر ارزها و دیگر تحولات کلان اقتصادی همچنان در سال ۲۰۱۷ نیز صنعت گردشگری را تحت تاثیر قرار می‌دهد با این وجود طی دهه آینده پیش‌بینی می‌شود صنعت سفر و گردشگری با رشد متوسط سالانه ۴ درصد از اقتصاد جهانی پیشی بگیرد.

*فاطمه رضاپورپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *