ریسک بزرگ

n3440935-5771215

نمی‌شود گفت هیچ کس گمان نمی‌برد که سیدابراهیم رییسی، دادستان سابق کشور و قائم مقام اسبق قوه قضاییه و تولیت کنونی آستان قدس رضوی، آتیه خود را نادیده خواهد گرفت و ریسک حضور در انتخابات را نخواهد پذیرفت و گام در مسیر رقابت با رییس‌جمهور مستقر نخواهد گذاشت اما او این کار را کرد تا اصلی‌ترین گزینه برای رقابت با رییس‌جمهور در انتخابات دوازدهم باشد.
سیدابراهیم رییسی، داماد آیت‌الله علم الهدی، امام جمعه کنونی مشهد خود اهل مشهد است اما به گفته آنان که منبر و مدرسش را درک کرده‌اند برخلاف علما و روحانیون خراسانی، چندان با فنون خطابت آشنا نیست و این شاید اصلی‌ترین معضل او در مناظرات و مجادلات انتخاباتی باشد.
رییسی درحالی پا به عرصه انتخابات گذاشت که حضور یک‌ساله او در مقام تولیت آستان قدس رضوی، به نوعی مهم‌ترین مسوولیت او در طول دوران حضورش در میان مدیران جمهوری اسلامی بوده است. موقعیت و مقامی که جلال و مرتبت آن را تنها می‌توان در مرحوم آیت‌الله واعظ طبسی سراغ گرفت. تولیت آستان قدس رضوی به نوعی نزدیک‌ترین موقعیت رییسی برای درک چالش‌های کارهای اجرایی بوده است؛ موقعیتی که البته به گفته غلامحسین کرباسچی، دبیرکل کارگزاران، به سبب وفور منابع مالی و معنوی با موقعیت اجرایی واقعی و مدیریت دولت تفاوت‌هایی بسیار و چشمگیر و غیر‌قابل مقایسه دارد.
حضور او در تولیت آستان قدس همراه بوده است با تغییرات اساسی در این آستان. او در یک‌سال اخیر تقریبا در همه جا حضور داشته و به‌خصوص توجه خاصی به محرومان و مستضعفان استان خراسان از خود نشان داده است. توجهی که البته انجام آن مستند به حکم رهبر معظم انقلاب به وی مبنی بر توجه به محرومان و زائران آستان قدس رضوی است.
رییسی هرچند عنوان «دولت کار و کرامت» را شعار انتخاباتی خود قرار داده اما اصلی‌ترین و محوریترین موضوع مورد اشاره او در سخنرانی‌های انتخاباتی اش، رسیدگی به مفاسد اقتصادی و جلوگیری از رانت‌های اقتصادی است. شعار و محوری که البته عملکرد او به‌عنوان قائم مقام رییس قوه قضاییه در دو دوره ریاست متفاوت بر این قوه و اصلی‌ترین مسوول رسیدگی به مفاسد را به چالش می‌کشد.
نکته درخور توجه درباره حضور رییسی در انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری، اعلام حضور مستقلانه او در انتخابات است. اگرچه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (جمنا) بر انحصار تعیین نامزدهای اصولگرا و مورد حمایت خود اصرار داشت اما اعلام استقلال حضور رییسی در انتخابات که در بیانیه اولیه او خودنمایی می‌کرد، مدعای این جبهه تازه تشکیل شده اصولگرایان را به چالش می‌کشید.
عزت‌الله ضرغامی، نخستین چهره اصولگرا و نامزد محتمل ریاست جمهوری از سوی جمنا بود که این حضور را مورد انتقاد قرار داد و از جمنا خواست تا با توجه به حضور مستقل رییسی در انتخابات در اعلام نامزدهای نهایی مورد حمایت خود اصلاحاتی را انجام دهد. این انتقاد اگرچه درست می‌نمود اما جمنا حاضر به پذیرش آن نشد و در نهایت با خارج کردن پرویز فتاح که پیش‌تر عدم تمایل خود به حضور در انتخابات را اعلام کرده بود، حاجی بابایی را جایگزین فتاح معرفی کرد اما حاضر نشد رییسی را باوجود اعلام استقلال خود از فهرست نامزدهای مورد حمایتش خارج کند.
اعتراض ضرغامی آنقدر بازتاب داشت که او مجبور شد برای ختم به خیر کردن بازتاب مواضعش در نخستین سخنرانی رییسی در روز میلاد امیرالمومنین(ع) در یکی از مساجد جنوب تهران حاضر شود و بر حمایت خود از تولیت آستان قدس تصریح نماید.
ابراهیم رییسی حال دیگر نامزد اصلی اصولگرایان برای رقابت با رییس‌جمهور روحانی است و احتمال فراوان می‌رود که دکتر محمدباقر قالیباف که سومین دوره حضور خود در رقابت‌های ریاست جمهوری را تجربه می‌کند، پس از پایان مناظرات انتخاباتی به نفع نامزد معمم اصولگرایان از رقابت‌ها کنار بکشد تا گمانه حضور خود در دولت رییسی به‌عنوان معاون اول وی را
تقویت کند.
اصولگرایان امید دارند که سیادت رییسی در رقابت‌های دوازدهم همچون انتخابات هفتم ریاست جمهوری کارساز افتد و در رقابت شیخ و سید این سیدمعمم اصولگرایان باشد که راهی ساختمان پاستور می‌شود. مزیت نسبی رییسی علاوه بر سیادتش آن است که برخلاف سایر چهره‌های اصولگرایی که خود را در صف ثبت‌نام‌های وزارت کشور جا دادند آن است که او چهره‌ای ناشناخته و در نتیجه کارنامه پس نداده در عرصه اجرایی کشور است که با شعارهای پرطمطراق به عرصه رقابت‌های ریاست جمهوری وارد شده و با دیکته نانوشته، به غلط‌گیری از املای نوشته شده سایرین می‌پردازد.
دو نامه اخیر او خطاب به رییس‌جمهور و رییس صدا و سیما که دولت را در معرض اتهام سوء‌استفاده از ظرفیت این سازمان برای تبلیغات ریاست جمهوری قرار می‌داد، حکایت از رقابت نانوشته‌ای میان اصولگرایان برای قطبی‌سازی انتخابات حول خود و رییس‌جمهور دارد؛ تلاشی که در حقیقت با هدف تثبیت خود به‌عنوان رقیب اصلی رییس‌جمهور و از دور خارج کردن سایر نامزدها صورت می‌گیرد و نشان می‌دهد که احتمالا سازوکار و وعده جمنا برای انتخاب گزینه نهایی از میان نامزدهایی با سبد رأی بیشتر کماکان به قوت خود باقی است و چه بسا اگر قالیباف بتواند رأی بیشتری در نظرسنجی‌ها کسب کند، این رییسی باشد که به نفع شهردار مشهدی تهران از گردونه رقابت‌ها خارج گردد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *