رغبت مستعجل احمدی نژاد

%d8%a7%d8%ad%d9%85%d8%af%db%8c-%d9%86%da%98%d8%a7%d8%af-2

سودای محمود احمدی‌نژاد برای بازگشت به پاستور پرهزینه‌تر از آنچه تصور می‌کرد پایان یافت. در شرایطی که اصولگرایان گزینه نام‌آور و رأی‌آوری برای مقابله انتخاباتی با رییس‌جمهور مستقر نداشتند، احمد‌ی‌نژاد با این محاسبه که با ورود او به انتخابات، اصولگرایان را راه و گریزی جز همراهی یا سکوت در قبال این تصمیم نیست، خود را مهیای ورود به عرصه انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ می‌کرد.
سفرهای استانی پر سر و صدا و جنجالی و در عین حال بهره بردن بیشتر از صراحت کلام در موضع‌گیری‌های سیاسی و ابراز کنایه‌های عریان از جمله نشانه‌هایی بود که حکایت از حتمی بودن ورود او به انتخابات داشت.
با این همه اما انتشار شایعه‌ای درباره محتوای دیداری که میان او و یکی از مقامات ارشد نظام در رسانه‌ها منتشر شد حکایت از نهی صریح او از شرکت در انتخابات داشت. شایعه منتشر شده صراحت داشت که محمود احمدی‌نژاد به منظور کسب اجازه برای حضور در انتخابات به محضر یکی از بزرگان نظام رسیده و با طرح انتقاداتی نسبت به عملکرد دولت یازدهم بر این نکته تصریح داشته که آنچه در برخورد و مواجهه با مردم استمزاج نموده اشتیاق و استقبال از حضور او در انتخابات آتی ریاست جمهوری است و از این منظر فشار افکار عمومی برای مجاب شدن او برای حضور در این انتخابات به مرحله مجاب رسیده است.
با این همه اما پاسخ مقام عالی‌رتبه به وی در این خصوص مبتنی بر به مصلحت نبودن حضور احمدی‌نژاد در انتخابات آتی بوده و بر این نکته تصریح شده که نباید سفرهای استانی تعریف شده توسط تیم تبلیغاتی احمدی‌نژاد جنبه انتخاباتی پیدا کند.
این روایت که نخستین بار توسط مهدی فضائلی در خبرگزاری فارس به‌شکل رسمی‌تری منتشر شد با واکنش طیف رسانه‌ای و هواداران رییس‌جمهور سابق مواجه گردید. هواداران رییس‌جمهور سابق و طیف رسانه‌ای او در نخستین روزهای انتشار این خبر، عموما سکوت کردند اما با قوت گرفتن و فراگیر شدن آن خط خبری ابزار تردید در صحت خبر را در دستور کار قرار دادند و با استناد به فرمایشات پیشین رهبر معظم انقلاب که تصریح داشته بودند هر نکته و موضعی که لازم بدانند را به صراحت با مردم در میان خواهند گذاشت و انتساب موضع به ایشان یا دفتر معظم‌له قرین به صحت نیست، تلاش کردند تا در اصل خبر خدشه ایجاد کنند. کار تا بدانجا کشیده شد که کانال عبدالرضا داوری از چهره‌های رسانه‌ای نزدیک به احمدی‌نژاد با انتشار تصویر نامه‌ای خبر از انتشار نامه سرگشاده‌ای از جانب فعالان رسانه‌ای اصولگرا داد که از رسانه‌های اصلی این جریان به دلیل انتساب مواضعی تایید نشده به رهبر معظم انقلاب گلایه و انتقاد می‌کرد.
با وجود اینکه محتوای دیدار از سوی امیری، از نزدیکان احمدی‌نژاد مورد تایید قرار گرفته بود اما خط ابراز تردید در این مهم از سوی این جریان رسانه‌ای دنبال شد تا سرانجام رهبر معظم انقلاب در درس خارج خود، ضمن اشاره به لزوم امانت‌داری و پرهیز از دو قطبی‌سازی فرمودند: «یک نفری، یک آقایی آمده پیش من، من هم به ملاحظه صلاح حال خود آن شخص و صلاح حال کشور به ایشان گفتم که شما در فلان قضیه شرکت نکنید. نگفتیم هم شرکت نکنید، گفتیم صلاح نمی‌دانیم ما شما شرکت کنید. این را گفتیم. ما هم اوضاع کشور را خب، غالبا بیشتر از اغلب افراد آشنا هستیم. آدم‌ها هم، به‌خصوص آدم‌هایی که صدها جلسه با ما نشستند و برخاستند بیشتر و بهتر از دیگران می‌شناسیم. با ملاحظه حال مخاطب و اوضاع کشور به یک آقایی انسان توصیه می‌کند که آقا شما اگر توی این مقوله وارد شدید این دو قطبی در کشور ایجاد می‌شود. دو قطبی در کشور مضرّ است به حال کشور. من صلاح نمی‌دانم شما وارد بشوید. بله، این چیز خیلی مهمی که نیست. این یک چیز خیلی طبیعی است، خیلی ساده است. بله، ما این توصیه را به یکی از آقایان، به یکی از برادران کردیم. خب حالا این مایه اختلاف بشود بین برادران مومن، یکی بگوید فلانی گفته، یکی بگوید نگفته، یکی بگوید چرا پشت بلندگو نگفته؟ خب حالا این هم پشت بلندگو.»
ابراز موضع صریح رهبر معظم انقلاب و تاکید ایشان بر لزوم پرهیز از دوقطبی‌سازی فضای سیاسی کشور مهرپایانی بر موضوع نامزدی احمدی‌نژاد در انتخابات پیش‌رو بود. اگرچه چهره‌های حاشیه‌ای سیاسی کشور همچون جعفر شجونی بر این نکته تاکید کردند که مواضع رهبر معظم انقلاب تنها به نیت انتخابات ۹۶ ابراز شده و معطوف به رقابت‌های انتخاباتی سال‌های بعد نیست اما هزینه‌های سیاسی ابراز موضع صریح از جانب رهبر معظم انقلاب آنچنان سنگین هست که بتوان تصور کرد مجالی برای نادیده گرفتن آن در رقابت‌های بعدی نخواهد بود. محمود احمدی‌نژاد اگرچه بعد از انتشار فرمایشات رهبر معظم انقلاب با انتشار نامه‌ای به معظم له تبعیت خود از رهنمودهای ایشان را مورد تصریح قرار داد اما آنچه در این ماجرا جای تامل دارد آن است که چرا با وجود آگاهی رییس‌جمهور سابق از موضع رهبر معظم انقلاب، او حاضر به تعطیلی فعالیت‌های انتخاباتی خود نشد و با سکوت و عدم مهار اطرافیان و حلقه‌های رسانه‌ای نزدیک به خود، موجبات ابراز موضع صریح از سوی رهبر معظم انقلاب را فراهم ساخت؟
چنین رفتاری از سوی احمدی‌نژاد پیش از این نیز در جریان انتصاب مشایی به معاون اولی خود در دولت دهم باوجود تذکر رهبر معظم انقلاب و در نهایت انتشار نامه ایشان در سفارش به عدم به‌کار‌گیری مشایی در مقام معاون اولی و در ادامه اصرار او برای اعلام نامزدی مشایی برای انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ و نیز ماجرای معروف خانه‌نشینی ۱۱روزه در پی عدم تمکین در خصوص عدم عزل وزیر اطلاعات دولت نهم، تکرار شده و مسبوق به سابقه بود. سکوت احمدی‌نژاد و اعلام موضع رهبر معظم انقلاب را باید بسته شدن پرونده انتخاباتی احمدی نژاد تلقی کرد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *