در انتظار کابینه‌ای قدرتمند

5398d853d1e49_Rouhani.ir_1393.03

انتخابات ۲۹ اردیبهشت یک آزمون بسیار بزرگ و تعیین کننده‌ای برای کاندیداها و هواداران آنها بود. شخصیت‌هایی در این انتخابات درخشیدند و صلاحیت و شایستگی خود را به مرحله بروز رساندند که یکی از این شخصیت‌ها دکتر روحانی بود که انصافا خوب درخشید و با شجاعت و صراحت و در عین حال اخلاق‌مدارانه توانست از حق خود و مردم دفاع کرده و روشنگری کند. شخصیت بعدی آقای جهانگیری بود که با ارادت و مراوداتی که سال‌ها با ایشان داشته‌ایم شهامت ایشان بسیار قابل تقدیر بود. دقتش در کارها و در عین حال موقع سخن گفتن و دفاع کردن وی جای تحسین و تقدیر داشت و توانست در بین مردم با این برخورد و روش جایگاه بسیار مناسبی را برای خود به‌وجود آورد.
نقطه مقابل ایشان برخی کاندیداها بودند که اخلاقیات را زیر پا گذاشتند و مرتکب بداخلاقی و بی‌حرمتی نسبت به دیگران و عدم رعایت موازین دینی و اسلامی شدند یا آنچنان سیاه‌نمایی کردند که به زیان آبروی نظام و ملت تمام می‌شد. در هر حال آنچه بود گذشت اما مردم با حضور گسترده خودشان حرف آخر را زدند و حماسه بزرگی را آفریدند.
مردم با این حضور گسترده خواستند هم قدرت خودشان را به مرحله بروز برسانند و هم سرنوشت کشور خود را با دستانشان رقم بزنند و هم پیام‌هایی را با انتخاب خود به مسوولان نظام داشتند و خواستند با این حضور بفهمانند که ما تحت تاثیر القائات منفی و غیر اسلامی قرار نمی‌گیریم، ما ملت حق‌شناسی هستیم و به رشد و بلوغ فرهنگی و اجتماعی رسیدیم که سره را از ناسره می‌توانیم جدا کنیم و خودمان مسیرمان را انتخاب کنیم.
بسیار مهم است که ملتی بتواند خود را از فضای تبلیغاتی مسموم خارج کند و انتخاب و گزینش شایسته‌ای را داشته باشد. حضور گسترده مردم در صحنه انتخابات پیام‌های فراوانی داشت که امید می‌رود مسوولان گوش شنوا داشته باشند و این پیام‌ها را بشنوند و ترتیب اثر دهند مخصوصا برای کسانی که هنوز مردم را باور ندارند یا اینکه به مطالبات مردم وقعی قائل نمی‌شوند و توجهی نمی‌کنند باید به خود بیایند و بدانند که این مردم هستند که صاحب نظام و صاحب کشورند و باز هم این مردمند که هر گاه خواستند می‌توانند تحول و تغییر ایجاد کنند و مسوولان راهی به‌جز در خدمت مردم قرار گرفتن و همراه با مردم بودن و همچنین تحقق خواسته‌ها و مطالبات مردم ندارند.
برخی اقدامات در دولت دکتر روحانی شروع شده یعنی پروژه‌های بزرگی را دولت آغاز کرده که باید به سرانجام برساند یعنی پروژه‌های سنجیده و کارشناسی شده باید عملیاتی گردد و این فرصتی است که رییس‌جمهور در دوره دوم هم انتخاب می‌شود و می‌تواند پروژه‌های نیمه تمام را تکمیل کند و به اتمام برساند اما بعضی کارها ممکن است تجربه موفقی نبوده یا اینکه چندان کارشناسی لازم در مورد آن صورت نگرفته است و ضرورتی به تداوم آن نیست که آنها نیز باید اصلاح شود چون ادامه راه اشتباه، خودش اشتباهی
بزرگ‌تر است.
به‌عنوان مثال اگر قرار باشد در دولت افرادی باشند که هماهنگ نبوده یا توان لازم را از هرجهت نداشته باشند نگه داشتن آنها اشتباه است و رییس‌جمهور باید هر چه سریع‌تر نسبت به بازسازی دولت و اصلاح و تکمیل آن اقدام کند به‌خصوص بعضی از وزارتخانه‌ها که در سطح کشور بسیار موثر هستند.
من معتقدم باید یک تغییر و تحول اساسی و بنیادین در هیات وزیران و دولت ایجاد گردد و یک کابینه منسجم، قدرتمند و تا حدی جوان و بانشاط تشکیل گردد. البته باید توجه داشت که در دوره گذشته دکتر روحانی برای معرفی وزرا با مجلس نهم مشکل داشت و مجلس نهم همکاری لازم را با دولت نداشت لذا دیدیم که برای برخی وزارتخانه‌ها از جمله وزارت علوم چند نفر معرفی شدند و درنهایت به وزیر فعلی رسیدند اما الان مجلس تا حد زیادی با دولت همراه و هماهنگ است بنابراین می‌تواند یک کابینه قدرتمندتر و همراه‌تر و منسجم‌تری را تشکیل و به مجلس معرفی کند.
از سوی دیگر دولت باید به مساله ایجاد اشتغال نیز توجه بیشتری داشته باشد چون مساله بیکاری مساله‌ای نیست که علاجی برای آن وجود نداشته باشد البته آن وعده‌های پوچ و اعداد و ارقام بدون حساب و کتاب مدنظر من مردم نیست چون چنین اظهاراتی صرفا جنبه تبلیغاتی داشته است ولی می‌شود با کمک نخبگان و صاحب‌نظران تلاش شود برای جوانان و افراد بیکار شغل ایجاد گردد و خلاقیت مبتکران را به کار ببرند و ببینند کشورها در دنیا با پدیده بیکاری چگونه مقابله کردند و راه حلی برای آن
بیابند. به نظر می‌رسد دولت با تلاش گسترده و سرمایه‌گذاری بیشتر بتواند میزان بیکاری را به حداقل برساند یا اگر نتوانند همه آن را رفع کند بتوانند آن را به حداقل برسانند بنابراین شرط مهم آن است که اکتفا به تعدادی از کارشناسان نکنند بلکه نظرات مختلف را دریافت کنند و از پیشنهادات استفاده شود و برای این کار هم وقت و هم اعتبار لازم را بگذارند تا این مشکل که در مناظره‌ها هم به‌عنوان نقطه ضعف تلقی می‌شد نیز از بین برود.

*رسول منتجب نیا – عضو حزب اعتماد ملیپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *