توجه بیشتر به مطالبات فرهنگی، سیاسی و اقتصادی

محمود-صادقی

انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم بیشتر از آنکه رقابت بین اشخاص باشد رقابت بین رویکردها بود؛ این بدان معناست که دو رویکرد در انتخابات مطرح بود که یکی را دکتر روحانی و دیگری را آقای رییسی نمایندگی می‌کردند و مردم از بین این دو رویکرد یکی را انتخاب کردند. با توجه به رقابت فشرده ما شاهد حضور حداکثری مردم در این انتخابات بودیم. حدود ۴۰ میلیون نفر در این انتخابات شرکت کردند که بیش از ۵۰ درصد به آقای روحانی رأی دادند که البته با وجود حجم سنگین تبلیغات علیه دولت روحانی و به‌کارگیری روش تخریبی و نادیده گرفتن موارد اخلاقی علیه دولت تبلیغات کردند اما آرای دکتر روحانی تا حدود ۲۴ میلیون نفر رسید و مردم نشان دادند که باوجود مشکلات واقعیت‌ها را درک می‌کنند و فریب وعده‌های پوپولیستی را نمی‌خورند.
به نظر من با این پشتوانه عظیم مردمی که دکتر روحانی به دست آورد می‌تواند با تکیه بر این پشتوانه عظیم مردمی برنامه‌های خود را بیشتر از گذشته پیش ببرد. البته دولت دوازدهم باید توجه بیشتری به مطالبات فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی مردم داشته باشد. به‌رغم احترامی که برای اصولگرایان قائل هستیم اما معتقدم آنها از مرزهای اصولگرایی عبور کردند و دست به تخریب دولت زدند و تبلیغات کردند به‌خصوص با اتکا به تدارکات لجستیک شفافی که در جریان بود حداکثر تلاش خود را به کار گرفتند و رأی قابل‌توجهی هم کسب کردند.
به‌طور کلی توافق برجام که میان ایران و شش قدرت جهانی منعقد گردیده موارد لازم را برای اجرای طرح همه طرف‌ها پیش‌بینی کرده و همچنین مکانیزم برخورد با نقض توافق نیز در آن پیش‌بینی شده و حق شکایت به کمیسیون مربوطه در آن لحاظ شده است. همچنین در حقوق بین‌الملل هر دولتی که تغییر کند و حتی زمانی که رژیمی عوض شود جانشین آن باید متعهد به اجرای برجام باشد بنابراین اگرچه دونالد ترامپ در دوره تبلیغات انتخاباتی‌اش برای جلب آرا همسو با رژیم صهیونیستی شعارهایی علیه برجام داد و قول پاره کردن آن را نیز داده بود اما تاکنون نتوانسته دست به چنین کاری بزند و برای دومین بار هم تعلیق تحریم‌ها را تمدید کرد. این نشان‌دهنده آن است که توافق برجام از جایگاه محکم حقوقی برخوردار است و آمریکا هم نمی‌تواند هزینه‌های نقض چنین تعهدی را پرداخت کند.
اگر به لیست تحریم‌هایی که در برجام ذکر شده و تحریم‌هایی که به موجب سند باید برداشته شود نگاهی بیندازیم لغو تحریم‌های علیه ایران را می‌توانیم ببینیم. با یک نگاه اجمالی می‌توان دریافت که ایران در چه شرایط بین‌المللی در دولت نهم و دهم قرار داشته و اکنون در چه شرایطی قرار دارد. باید توجه داشت که بدون لغو این تحریم‌ها اگرچه ما به‌عنوان یک ملت انقلابی مقاومت می‌کردیم اما قطعا با تنگناهای بسیاری روبه‌رو بوده و دچار یک انزوای بین‌المللی شده بودیم که امکان زندگی در روابط بین‌الملل سلب شده بود. بنابراین بدون برجام تصور رونق چرخه اقتصاد ایران ممکن نبود به‌خصوص آنکه تحریم‌های بیگانگان به سیاست‌های خود تحریمی و تصمیمات غیرعاقلانه که در داخل هم عرصه را برای فعالان اقتصادی بسته بود گره خورده بود. مجموعا شرایطی را که برجام به‌وجود آورد به انضمام توانمندی‌های داخلی در ایران و آن استحکام انقلابی در داخل، ما را از یک حالت فوق‌العاده به یک شرایط عادی برده و توانسته هم مصالح و هم منافع ملی ما را تامین کند.
به نظر من عامل اصلی موفقیت ایران در ماجرای برجام، عملکرد شایسته وزارت امور خارجه بوده چراکه وزارت خارجه با برخورداری از یک تیم کاملا حرفه‌ای و مسلط به روابط بین‌المللی و همچنین توسط فضای داخلی آمریکا تسلط به تفاوت‌ها به جای گسل‌هایی که بین جناح‌های مختلفی که در این کشور وجود دارد و با بهره‌برداری درست و بموقع از آنها مجموعا نقش تعیین‌کننده‌ای در ایجاد و شکل‌گیری توافق برجام داشته است چراکه دولت بدون برخورداری از چنین تیم حرفه‌ای واقعا نمی‌توانست این کار مهم و پیچیده را پیش ببرد.
ترامپ تاجر مسلک در دوره تبلیغات انتخاباتی خود شعارهایی را درباره برجام داد که بعد از ورودش به فضای سیاست و فضای بین‌الملل با واقعیت‌های آن مواجه شد و بنابراین تغییر مشی وی درخصوص تمدید لغو تحریم‌ها علیه ایران برخاسته از همان واقعیت‌هایی است که در جامعه آمریکایی وجود دارد همچنین آنقدر مسائل و مشکلات متعددی در درون آمریکا به‌دلیل تنگناهای مالی و وضعیت‌های ناشی از جهانی شدن وجود دارد که اساسا به دنبال دردسر جدیدی نمی‌گردند.
به نظر می‌رسد مساله ایران جزو اولویت‌های آنها تعریف نشده است. با چنین وضعیتی ما با درایت می‌توانیم عبور کنیم که البته تا حدود زیادی از آن عبور کرده‌ایم. در هر حال برجام یک توافق بلند‌مدتی است که در طول زمان اجرایی می‌گردد و بنابراین پیش‌بینی می‌شود قاعدتا همه طرف‌های توافق آن را اجرا کنند.

*محمود صادقی – نماینده مجلس

 پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *