اوج شکوفایی صنعت فناوری ایران در راه است

57395088

روزنامه گاردین به نقل از سامانه مدیریت ضریب نفوذ اینترنت ایران در گزارش ویژه خود توضیح داد میزان دسترسی مردم کشور به اینترنت از ۸۲.۱۲ درصد هم عبور کرده است و هم‌اکنون که ماه‌های پایانی دولت حسن روحانی پشت سر گذاشته می‌شود، این مساله نشان می‌دهد که دولت یازدهم تا چه اندازه بر توسعه فناوری تاکید داشته است. در بخشی از مطلب منتشر شده از این روزنامه انگلیسی به گزارش اخیر اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) وابسته به سازمان ملل متحد در مورد وضعیت اینترنت ایران اشاره شد و براساس آن ایران بین ۱۹۱ کشور جهان از نظر میزان دسترسی مردم به اینترنت در رتبه ۱.۳ ایستاد.

فناوری جایگزین نفت
اتحادیه جهانی مخابرات براساس این گزارش اعلام کرد از نظر تعداد خانوارهای ایرانی که طی سال ۲۰۱۵ میلادی به اینترنت دسترسی داشتند ایران در بین ۱۳۸ کشور درحال توسعه رتبه ۳۹ را به دست آورده است و این وضعیت به واسطه تلاش‌های دولت یازدهم به دست آمده است. بانک جهانی نیز در آخرین گزارش خود مربوط به وضعیت کشورها در سال ۲۰۱۶ میلادی به موفقیت‌های دولت یازدهم در توسعه فناوری و افزایش پوشش‌دهی خدمات ارتباطی اشاره کرد و توضیح داد ایران هم‌اکنون بین پنج کشور برتری قرار دارد که میزان توسعه خدمات مخابراتی و ارتباطی در آنها بیش از ۲۰ درصد محاسبه می‌شود و در این زمینه سازمان جهانی یونسکو به واسطه افزایش میزان دسترسی روستاییان ایران به خدمات ارتباطی از دولت تقدیر کرده است. به گفته این سازمان، در سال ۲۰۱۴ میلادی که یک سال از زمان فعالیت دولت یازدهم سپری می‌شد نرخ رشد ترکیبی سالانه در ایران با ۶.۹ درصد افزایش به ۱۲.۹ میلیارد دلار رسیدکه توسعه خدمات مخابراتی و ارتباطی مهم‌ترین نقش را در این زمینه داشت. بانک جهانی در گزارش خود اعلام کرد در ایران که حدود ۶۰ درصد جمعیت آن را افراد زیر ۳۰ سال تشکیل می‌دهند، توسعه علوم و فناوری مهم‌ترین اتفاقی است که می‌تواند موجبات رشد اقتصادی در آینده را فراهم کند. بانک جهانی با توجه به فعالیت‌های دولت یازدهم شش پیش‌بینی اصلی را به قرار زیر برای آینده صنعت فناوری ایران انجام داده است:
– بخش تحقیق و توسعه در صنعت آی‌تی ایران بیشترین بودجه را به خود اختصاص می‌دهد. توسعه فناوری در دولت کنونی یکی از سه اولویت اصلی بوده است که این روند تا سال ۲۰۲۱ به همین صورت ادمه می‌یابد. در سال ۲۰۳۰ میلادی بودجه بخش تحقیق و توسعه در ایران رشد ۴۰۰ درصدی را تجربه می‌کند که این رقم ۴ درصد از تولید ناخالص ملی را شامل می‌شود.
– بخش استارتاپ در ایران بیش از هر زمان دیگر مورد توجه قرار گرفته است و تمرکز ویژه سرمایه‌گذاران حوزه فناوری باعث شده استارتاپ‌های ایرانی تا سال ۲۰۲۰ همچنان به رشد خود ادامه دهند.
– در حالی که تا چند سال قبل ایران از جمله کشورهایی بود که بیشترین تعداد نیروهای ماهر و متخصص خود را از دست می‌داد، در دولت کنونی میزان فرار مغزها در ایران به حداقل ممکن رسید و پیش‌بینی می‌شود این روند همچنان ادامه داشته باشد.
– فناوری در ایران به یکی از بخش‌های اصلی در زندگی روزمره تبدیل شده و احتمال می‌رود در سال‌های پیش رو مردم نزدیکی بیشتری را با صنعت فناوری تجربه کنند.
– در دولت یازدهم نحوه دسترسی مردم به اینترنت تغییر و طی دو سال گذشته رشد دسترسی مردم ایران به خدمات اینترنتی بسیار قابل ملاحظه بوده است. با این فرآیند تا سال ۲۰۲۰ میلادی می‌توان پیش‌بینی کرد ضریب نفوذ اینترنت در ایران به بیش از ۹۰ درصد برسد.
– صنعت فناوری در ایران برای پیشرفت خود روش‌های جدید در اختیار گرفته و تاکید دولت بر این مساله مهم‌ترین عامل بوده است. با این روند می‌توان پیش‌بینی کرد صنعت فناوری در سال‌های آتی رشد بیشتری را تجربه کند.
براساس گزارش منتشر شده در نشریه الکترونیک سیستم‌های اطلاعاتی در کشورهای درحال توسعه (EJISDC)، صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۲۰۰۴ میلادی حدود ۱.۳ درصد از تولید ناخالص ملی ایران را به خود اختصاص داده بود که پس از گذشت یک دهه این رقم به بیش از ۱۰ درصد رسید. روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست در حالی صنعت فناوری ایران در چهار سال گذشته را مورد بررسی قرار داد که آغاز فعالیت‌های دولت یازدهم را همزمان با افزایش تحریم‌های آمریکا بر ایران دانست و در گزارش خود به این مساله اشاره کرد که دولت حسن روحانی چگونه موفق شد با وجود تحریم‌های سخت، شرایط را به‌گونه‌ای پیش ببرد که بیشترین استفاده را از آن ببرد. در گزارش این روزنامه نوشته شد: «تهران به‌گونه‌ای پیش می‌رود که در آینده نزدیک اتکای اقتصادی دولت از نفت خارج می‌شود و صنعت فناوری جان دوباره به اقتصاد ایران می‌بخشد. کاهش قیمت جهانی نفت و افزایش تحریم‌های اقتصادی باعث شد دولت ایران به فکر راه‌های جدید برای توسعه باشد و این روزها ایران به یکی از قطب‌های اصلی اقتصاد در خاورمیانه تبدیل شده است. زمانی که تحریم‌ها علیه ایران گسترش یافت شرایط به‌گونه‌ای پیش می‌رفت که تصور می شد این کشور بازار جهانی را از دست بدهد. ولی پتانسیل‌های موجود در ایران موجب شد تحریم‌ها به نفع آنها باشد و صنعت فناوری موجبات رشد اقتصادی در ایران را فراهم کند». نشریه اینترنتی المانیتور با تایید پیشرفت‌های صنعت فناوری ایران در سال‌های اخیر به این مساله اشاره کرد که میزان پیشرفت‌های بخش تحقیق و توسعه در چهار سال اخیر به قدری بوده است که آن را می‌توان بیشتر از تمام پیشرفت‌های صورت گرفته در سال‌های قبل از آن دید. شرکت‌های فناوری در ایران به واسطه طرح‌های مالیاتی ویژه، وام‌های دولتی، بهبود شرایط صادرات و… به یکی از قطب‌های اصلی اقتصاد ایران تبدیل شده‌اند و در چشم‌انداز ۲۰ ساله ایران آمده است که این کشور در زمینه اقتصاد، علم و فناوری به یکی از قطب‌های اصلی در منطقه جنوب آسیا تبدیل می‌شود. افزایش تمرکز ایران بر صادرات غیرنفتی طی سال‌های اخیر مهم‌ترین اتفاقی بود که دولت حسن روحانی در کارنامه خود رقم زد و همین اتفاق باعث شد صنعت فناوری ایران بیشترین رشد را پیش روی خود ببیند. خبرگزاری تِک‌این‌آسیا که از آن به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین منابع اطلاع‌رسانی در قاره آسیا یاد می‌کنند در گزارش اخیر خود سال ۲۰۱۶ را اوج شکوفایی صنعت فناوری ایران معرفی کرد و توضیح داد دولت یازدهم در ایران بهترین بستر را برای توسعه خدمات ارتباطی و مخابراتی رقم زد. در گزارش این خبرگزاری اعلام شد با کاهش فشار تحریم‌ها و افزایش فعالیت‌های جهانی شرکت‌های ایرانی، دولت حسن روحانی پیش‌بینی کرد که تا پایان فعالیت‌های خود بیش از ۵۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب می‌کند که بخش اعظم آن به صنعت فناوری مربوط می‌شود.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *