ارتقای امنیت ملی با رأی ۲۹ اردیبهشت

8

به طور کلی هر چه رییس‌جمهور از رأی بالاتری برخوردار باشد و هر چقدر مشارکت سیاسی در یک انتخابات بیشتر باشد پرستیژ ملی آن کشور در محیط بین‌الملل ارتقا پیدا می‌کند. پرستیژ احترامی است که سایر کشورها برای یک کشور قائل هستند این بدان معناست که مشارکت حداکثری مردم به جایگاه ایران در نظام بین‌الملل کمک کرده است به‌عنوان مثال شاید این تصور در ذهن بسیاری از سیاستمداران غربی یا بخشی از افکار عمومی غرب وجود داشت که در ایران دموکراسی وجود ندارد حال با این انتخابات مشخص شد که در ایران دموکراسی وجود دارد و مردم با عشق، علاقه، انگیزه و امید به آینده در انتخابات شرکت می‌کنند و در تعیین سرنوشت خودشان سهیم هستند لذا این پرستیژ، وجهه ملی را هم برای ایران به همراه دارد.
مساله دیگر آن است که مشارکت سیاسی بالا در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری امنیت ملی کشور را ارتقا بخشید یعنی الان برای دنیا آشکار و محرز است که در هر حال با این میزان مشارکت حدود ۷۰ درصد که البته در شرایطی که انتخاباتی تجمیع شده بود کشش بیشتری وجود نداشت یعنی در حوزه‌های رأی متاسفانه به دلیل تجمیع انتخابات شورا و ریاست جمهوری براساس رأی‌گیری مدت زیادی به طول انجامید در غیراین‌صورت شاید ۸۰ درصد مردم در انتخابات شرکت می‌کردند. بحث من این است که مشارکت بالا ضریب امنیتی کشور را افزایش می‌دهد چون مشارکت سیاسی بخشی از قدرت نرم یک کشور است. حال آنکه قدرت نرم آثار و عملکردش جلوگیری از وقوع تهدیدات نرم و همچنین جلوگیری از وقوع تهدیدات سخت و نیمه سخت است یعنی از این به بعد نمی‌توانند بگویند بین نظام سیاسی ایران و مردم شکافی وجود دارد، نمی‌توانند بگویند مردم از انتخابات دلسردند یا اینکه نمی‌توانند بگویند حکومت ناکارآمد است. در حوزه نیمه سخت نیز می‌توان گفت که سخت است بشود تحریم‌ها را علیه ایران ارتقا داد حداقل یک ملاحظه جدی برای کسانی که درصدد تشدید تحریم‌ها علیه ایران هستند به‌وجود می‌آورد. همچنین در بحث تهدید سخت هم شرایط به همین صورت است یعنی در تهدید سخت به مراتب آثار این انتخابات بیشتر است و دشمن را از تجاوز به کشور بازمی‌دارد یا اینکه حداقل اثرش آن است که انگیزه دشمن را در تجاوز به کشور کاهش می‌دهد. بدین ترتیب انتخابات ریاست جمهوری ۲۹ اردیبهشت بر امنیت ملی ایران هم تاثیر می‌گذارد.
و اما درباره برجام و تاثیر آن بر انتخابات هم باید گفت که در هر حال برجام یک سند امضا شده است که طرفین متعهد به انجام آن هستند. ثانیا در حال حاضر دکتر روحانی می‌تواند با قدرت بیشتری برجام را پیش ببرد و چنانچه آمریکایی‌ها هم بخواهند در حوزه برجام کارشکنی‌هایی کنند تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و انگیزه آنها را برای کمرنگ اجرا کردن برجام کاهش می‌دهد. بنابراین به نظر می‌رسد ما تعهدات خود را در برجام به‌صورت اتوماتیک اجرا می‌کردیم. مشکل برجام از طرف آمریکایی‌هاست بنابراین حتما پیام لازم را به آمریکایی‌ها می‌دهد که در حوزه برجام کارشکنی نکنند چون با این پشتوانه‌ای که ایجاد شده ایران می‌تواند قدرتمندتر برخورد کند یعنی اگر برجام را آمریکا اجرا نکرد ایران می‌تواند تمام قد به واسطه پشتوانه مردمی‌اش از اجرای آن سر باز زند. به طور کلی سیاست خارجی دکتر روحانی بر پایه تعامل و گسترش است و تمایلی به محدود‌سازی حوزه سیاست خارجی ندارد لذا با آزادی عمل بیشتری درصدد گسترش روابط با کشورهای مختلف برخواهد آمد.
اگرچه مساله سفر ترامپ و انتخابات ایران در فضاهای جداگانه‌ای اتفاق افتاده اما مسائل اساسا اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ممکن است تاثیراتی روی یکدیگر داشته باشد مثلا سفر ترامپ به ریاض از قبل پیش‌بینی شده بود ولی این همزمان با انتخابات ایران شد ولی باید توجه داشت که اگر مشارکت در ایران پایین بود جسارت و قدرت تصمیم‌گیری عربستان و آمریکا در ارتباط با ایران بیشتر بود حال عکس آن باید برای ما اتفاق بیفتد یعنی چون مشارکت بالاست لذا می‌تواند تاثیرات مثبتی برای ایران به همراه داشته باشد.
لذا به نظر می‌رسد اگر انتخابات ایران در رفتار سیاسی عربستان سعودی و آمریکا تاثیر کاهنده‌ای نداشته باشد حداقل آزادی عمل آنها را در هرگونه اقدامی علیه ایران چه سیاسی، چه امنیتی و چه نظامی قطعا تحت تاثیر قرار می‌دهد و آنها این انتخابات را به‌عنوان یک ملاحظه در تصمیم‌گیری‌های خود مدنظر قرار خواهند داد. یکی از ویژگی‌های این انتخابات آن است که کشورهای دیگر در تنظیم روابط خود با ایران با ملاحظه بیشتری عمل خواهند کرد چون مشارکت بالای مردم در انتخابات ایران عنصر قدرت‌زایی است و اگر قدرت را بدین معنا تعریف کنیم که توانایی وادار کردن دیگران به انجام یک رفتار باشد مشارکت بالا در واقع این قدرت را برای ایران به‌وجود آورده که در رفتار آمریکایی‌ها و کشورهای منطقه با ایران تاثیرگذار باشد.

*دکتر نوذر شفیعی  – نماینده پیشین مجلس

 پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *